Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. března 2023 Dita

Filip Pertold a jeho pohádka o zlých živnostnících

2. 03. 2023 9:26:03
Vyrojili se nám v posledních dnech různí slovutní nezaujatí ekonomové, kteří nadšeně hájí záměr zvýšit odvody živnostníkům, přičemž pouze jinými slovy volí argumentaci exposlance ČSSD Mládka o živnostnících-parazitech.

Oni nezávislí ekonomové jsou v médiích cudně představováni jako tu ekonom významné banky, onde jako badatel toho či onoho institutu. Jen v tichosti (či vůbec) se objeví informace, že jde o poradce ministrů či přímo předsedy vlády, která se snaží díry v rozpočtu látat dalším znechucením živnostníků. Od pravicové vlády geniální počin.

Osobně pana Filipa Pertolda neznám, ale prý bádá v oboru aplikované mikroekonomie a radí ministru práce a sociálních věcí. Doufám, že je také zručný kutil. Jestli totiž pan ministr dá na jeho doporučení, bude se jim to oběma zatraceně hodit. A nejen jim.

Filip Pertold tento týden poskytl portálu Seznam Zprávy rozhovor, ve kterém vybrousil oblíbenou argumentaci všech populistů, co se čas od času snaží získávat body řečmi o zlých živnostnících parazitujících v rámci důchodového systému na nebohých zaměstnancích.

Co s tím? Samozřejmě naložit „ičařům“, jak se živnostníkům také někdy říká, vyšší odvody. A nejlépe to podpoříme tím, když začneme porovnávat dvě zcela nesrovnatelné (a samozřejmě pro ekonomiku důležité) skupiny, tedy zaměstnance a OSVČ. Skvělá zpráva pro všechny, kdo ještě nešli vrátit živnostenský list kvůli povinným datovým schránkám, úžasný argument pro každého, kdo by chtěl zkusit „dělat na sebe“ a také za sebe nést zodpovědnost

Většina živnostníků si podle Pertolda platí jen minimální pojistné na důchod. „Vyměřené důchody OSVČ s minimálními odvody jsou kolem 12 tisíc korun,“ připomíná. To jsou prý jen o něco málo nižší důchody, než mají zaměstnanci.

Redakce ale v článku zároveň upozorňuje také na propočty ekonomky a premiérovy poradkyně Heleny Horské, podle kterých odvedou OSVČ zhruba 56 až 63 procent toho, co při stejném základu daně zaplatí na odvodech zaměstnanci a jejich zaměstnavatel. (Zde si povšimněme již vcelku úsměvného slučování odvodů zaměstnance a zaměstnavatele/podnikatele, jen proto, aby z propočtu OSVČ vyšel co nejhůře).

Čemuž živnostenský důchod vlastně odpovídá, vzhledem k tomu, že celostátní průměr se momentálně blíží 20 tisícům a po letní valorizaci – ať už debata o ní dopadne jakkoli – tuto hranici překročí.

Živnostníci se ovšem na důchod ze státní kasy nespoléhají, na stáří se zajišťují více způsoby. Takže pak většinou nepotřebují dávky v hmotné nouzi nebo příspěvky na bydlení, jako do té doby nevěděli, co je nemocenská. K čemu by jim taky byla, když by si ji museli prvních 14 dnů platit sami?

Tak jako tak už teď je často prakticky nemožné sehnat dobrého řemeslníka. Až se na svou živnost kvůli radám pana Pertolda uvedeným do praxe vykašlou i ti zbývající, bude určitě fajn umět si vlastnoručně spravit kapající kohoutek nebo vyčistit ucpaný odpad. Co si ale počnou ti, kdo šikovné ruce nemají?

Třeba se jim podaří přemluvit některého bývalého živnostníka, aby tu práci přeci jen vzal. Zaplatit mu ovšem budou muset pěkně v hotovosti, z ruky do ruky a „bez papíru“. Že z toho stát a jeho důchodový systém nebude mít nic je jasné.

Autor: Josef Jaroš | čtvrtek 2.3.2023 9:26 | karma článku: 22.33 | přečteno: 462x

Další články blogera

Josef Jaroš

Zvýšení odvodů živnostníků rozpočet nezachrání. Hodně jich ale může otrávit

O snížení schodku státního rozpočtu se vláda Petra Fialy chce pokusit snížením výdajů a zvýšením příjmů. V médiích se začínají objevovat informace o jednotlivých opatřeních. Jedním z nich má být zvýšení sociálních odvodů OSVČ.

24.2.2023 v 12:27 | Karma článku: 7.13 | Přečteno: 115 |

Josef Jaroš

Stále víc živnostníků to „balí“. Co potřebují k přežití ti zbývající?

Tržby v maloobchodu klesaly do loňského listopadu už sedm měsíců v řadě. V porovnání s říjnem 2022 sice pokles zpomalil z 10 % na 8,7 %, ale pokles tržeb – především za nepotravinářské zboží – pokračoval.

30.1.2023 v 11:00 | Karma článku: 21.88 | Přečteno: 635 |

Josef Jaroš

Čeká nás Rok udržení podnikání. Název hlavního projektu AMSP ČR mluví sám za sebe

Čeká nás pokles ekonomiky. Jinými slovy recese. Spolu s dalšími zástupci podnikatelských svazů jsem si to vyslechl přímo od členů bankovní rady České národní banky, jejíhož jednání jsme se tento týden zúčastnili.

23.11.2022 v 16:09 | Karma článku: 6.38 | Přečteno: 159 |

Další články z rubriky Ekonomika

Ladislav Dvořák

Boj o důchody – prohra pro všechny

Vláda se rozhodla dosáhnout nápravy státních financí prostřednictvím změny zákonné valorizace důchodů, a tím snížení životní úrovně důchodců. Důchodci prý stejně volí populisty, takže žádná škoda. Alespoň tak to ve zkratce vypadá.

24.3.2023 v 8:16 | Karma článku: 41.85 | Přečteno: 4208 | Diskuse

Tomáš Flaška

Takhle ty důchody nevyřešíme

Už asi 30 let přešlapujeme na místě. O důchodové reformě se mluví, diskutuje, ale skutek utek. A teď už se státní finance, a tím i důchodový systém, řítí do kytiček tempem přímo raketovým. Kdo za to může?

23.3.2023 v 14:23 | Karma článku: 27.71 | Přečteno: 805 | Diskuse

Eva Kislingerová

Empiricky potvrzeno: Regulace inflaci nezastaví

Už je na čase, aby se mnozí „inovátoři“ omluvili klasickým ekonomům a na základě zcela zdrcujících důkazů, které poskytuje realita, uznali: Mýlili jsme se, inflace je skutečně funkcí měnové zásoby a nelze ji srazit regulacemi.

23.3.2023 v 12:38 | Karma článku: 20.43 | Přečteno: 448 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Buď inflace, nebo banky

Podle posledních dat se důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku v březnu výrazně zhoršila. Uvedl to německý hospodářský institut ZEW.

22.3.2023 v 8:24 | Karma článku: 43.93 | Přečteno: 9881 | Diskuse

Josef Barta

Jak zastavit postupující bídu občanů

Roztočená spirála inflace, zdražování, výhrůžky vlády na zvyšování daní a další její kroky, které jdou proti potřebám občanů, kteří je volili - to je současná realita. Pracující chudnou, politici a úředníci bohatnou.

21.3.2023 v 17:41 | Karma článku: 29.29 | Přečteno: 1026 | Diskuse
Počet článků 8 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 348

Dvě desetiletí se pohybuji v podnikatelském prostředí, zakládal jsem poradenskou skupinu PKF Apogeo. Od roku 2021 jsem předsedou představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. Prakticky denně se setkávám s informacemi, které si zaslouží komentář. Většinou se o něj podělím jen se svými nejbližšími spolupracovníky. Někdy to ale nestačí.

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...